Skip to content

820 Windward DriveForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block366
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1BG 2380
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
48%
Improvement Value:$285,100
52%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,787+7.0%
2024$12,890+6.5%
2023$12,106+3.3%
2022$11,720+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 11448, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4230, Page 987