Skip to content

1051 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$584,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block475
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2384
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,384
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,800
50%
Improvement Value:$250,200
50%
Total Assessment$498,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,619+7.0%
2024$11,798+6.9%
2023$11,032+3.3%
2022$10,680+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$584,000
Sq Ft2,384DeedBook 19044, Page 1756Recorded5/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 14092, Page 1781

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5171, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1986