Skip to content

821 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block368
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2+AG 1242
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,242
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,500
70%
Improvement Value:$119,700
30%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,014+7.0%
2024$9,362+6.5%
2023$8,793+3.3%
2022$8,513+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10552, Page 875

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5583, Page 830

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4214, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1968