Skip to content

808 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block368
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-1A 1776
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,776
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
58%
Improvement Value:$147,400
42%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,899+7.0%
2024$8,320+6.5%
2023$7,814+3.3%
2022$7,565+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,776DeedBook 19629, Page 1126Recorded3/13/2024

Property Sale

Sale
$253,450
DeedBook 10931, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1971