Skip to content

828 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 1966

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Dec 18, 2007

Property Information

Block368
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SB-R-1AG 1409
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,409
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
62%
Improvement Value:$127,400
38%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,486+7.0%
2024$7,934+6.5%
2023$7,452+3.3%
2022$7,214+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 13875, Page 629

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4657, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1966