Skip to content

831 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block368
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1042
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,042
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
60%
Improvement Value:$138,400
40%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,765+29.3%
2024$6,778+6.5%
2023$6,366+3.3%
2022$6,163+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,042DeedBook 19319, Page 617Recorded3/9/2023

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5445, Page 771

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4368, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1967