Skip to content

837 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 10, 1986

Property Information

Block368
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 1970
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
48%
Improvement Value:$227,600
52%
Total Assessment$435,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,775+7.1%
2024$10,058+6.6%
2023$9,431+3.4%
2022$9,122+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4492, Page 452