Skip to content

803 Wave DriveForked River, NJ 08731

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$642,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block372
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0840
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,300
78%
Improvement Value:$80,500
22%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,219+7.0%
2024$8,618+6.5%
2023$8,095+3.3%
2022$7,836+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$642,000
Sq Ft840DeedBook 20149, Page 1732Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 14024, Page 585

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3791, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1969