Skip to content

804 Wave DriveForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block372
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1884
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
56%
Improvement Value:$222,800
44%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+7.0%
2024$10,540+6.5%
2023$9,899+3.3%
2022$9,583+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft1,884DeedBook 19806, Page 675Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 17991, Page 1489Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4647, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1982