Skip to content

836 Wave DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 12, 2013

Property Information

Block372
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1510
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,510
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,100
65%
Improvement Value:$129,600
35%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+7.0%
2024$8,758+6.5%
2023$8,226+3.3%
2022$7,963-9.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15475, Page 1028

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5233, Page 416

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5167, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1970