Skip to content

842 Wave DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block372
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1474
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,474
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
66%
Improvement Value:$146,000
34%
Total Assessment$429,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,881+7.0%
2024$10,172+6.5%
2023$9,554+3.3%
2022$9,249+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10265, Page 66

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5484, Page 802

Property Sale

Sale
$75,900
DeedBook 4075, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1970