Skip to content

801 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Dec 4, 1982

Property Information

Block373
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG 3362
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,362
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,900
46%
Improvement Value:$365,100
54%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,105+7.0%
2024$15,991+6.5%
2023$15,019+3.3%
2022$14,540+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4093, Page 851