Skip to content

819 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block373
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1686
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,686
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
65%
Improvement Value:$150,300
35%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990+7.0%
2024$10,274+6.5%
2023$9,650+3.3%
2022$9,342+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 16080, Page 1019Recorded5/13/2015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 14687, Page 570

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4180, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1984