Skip to content

829 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$1,140,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block373
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 3348
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,348
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,600
41%
Improvement Value:$420,600
59%
Total Assessment$708,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,946+19.1%
2024$15,072+8.0%
2023$13,957+3.3%
2022$13,512+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,140,000
Sq Ft3,348DeedBook 19755, Page 1138Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft3,348DeedBook 18224, Page 115Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4945, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4555, Page 686