Skip to content

838 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block373
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2024
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
58%
Improvement Value:$205,300
42%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,384+7.0%
2024$11,577+6.5%
2023$10,874+3.3%
2022$10,527+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000
DeedBook 14178, Page 841

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5116, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4350, Page 61