Skip to content

19 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block420
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0968
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage968
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
55%
Improvement Value:$73,600
45%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+7.0%
2024$3,904+6.5%
2023$3,667+3.3%
2022$3,550+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$161,500
DeedBook 15560, Page 1077

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 13864, Page 581

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 3803, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1967