Skip to content

303 Merrimac RoadForked River, NJ 08731

Built 1958

Last Sale Price
$221,800
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block428
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1026
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,026
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
41%
Improvement Value:$118,900
59%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,116+7.0%
2024$4,783+6.5%
2023$4,492+20.0%
2022$3,744+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$221,800

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 17967, Page 1247Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$169,500

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 16628, Page 1671Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 13842, Page 1836

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 10387, Page 444

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4011, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1958