Skip to content

329 Yorktown DriveForked River, NJ 08731

Built 1957

Last Sale Price
$204,400
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block429
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1076
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,076
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
41%
Improvement Value:$115,200
59%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946+7.0%
2024$4,624+6.5%
2023$4,343+36.7%
2022$3,177+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,400

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 18002, Page 394Recorded8/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957