Skip to content

211 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block437
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1236
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,236
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
53%
Improvement Value:$95,300
47%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+7.0%
2024$4,792+6.5%
2023$4,501+3.3%
2022$4,358+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,236DeedBook 19943, Page 502Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$285,450
Sq Ft1,236DeedBook 19770, Page 746Recorded8/22/2024

Property Sale

SaleMulti
$21,750
DeedBook 14871, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1969