Skip to content

209 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block437
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1268
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,268
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
50%
Improvement Value:$104,300
50%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,253+7.0%
2024$4,911+6.5%
2023$4,612+3.3%
2022$4,465+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$182,500
DeedBook 14895, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1973