Skip to content

303 Pine Forest LaneForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block438
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1252
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,252
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
50%
Improvement Value:$103,500
50%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,258+7.0%
2024$4,916+6.5%
2023$4,617+3.3%
2022$4,470+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,252DeedBook 19233, Page 966Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 15447, Page 1149

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4522, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1970