Skip to content

321 Annapolis LaneForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 9, 2004

Property Information

Block448
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1498
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,498
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$124,900
61%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+7.0%
2024$4,854+6.5%
2023$4,559+3.3%
2022$4,414+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12238, Page 720

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3908, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1978