Skip to content

319 Shady Brook LaneForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2005

Property Information

Block449
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1248
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,248
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
49%
Improvement Value:$87,000
51%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,846+7.9%
2024$3,563+7.4%
2023$3,316+3.8%
2022$3,194+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3607, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1967