Skip to content

390 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block447
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1250
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
44%
Improvement Value:$103,000
56%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,688+7.0%
2024$4,383+6.5%
2023$4,116+3.3%
2022$3,985+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 10231, Page 1454

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5114, Page 638

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4800, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1968