Skip to content

432 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block458
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1220
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,220
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
63%
Improvement Value:$103,600
37%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,004+7.0%
2024$6,548+6.5%
2023$6,150+7.8%
2022$5,704+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,220DeedBook 18798, Page 1857Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5527, Page 110

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5076, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1961