Skip to content

504 Raleigh DriveForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block458
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1280
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
49%
Improvement Value:$151,500
51%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,501+57.4%
2024$4,766+6.5%
2023$4,477+3.3%
2022$4,334+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
Sq Ft952DeedBook 18445, Page 1166Recorded4/28/2021

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 14138, Page 1864

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4240, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1967