Skip to content

933 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block467
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-2A 2110
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,412
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,800
47%
Improvement Value:$234,200
53%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+17.6%
2024$9,521+9.1%
2023$8,726+8.6%
2022$8,032+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$949,000
Sq Ft2,412DeedBook 19531, Page 1303Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,110DeedBook 17371, Page 513Recorded1/30/2019

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4274, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1970