Skip to content

940 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 2024

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block471
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
25%
Improvement Value:$580,100
75%
Total Assessment$777,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,598+328.0%
2024$4,579+6.5%
2023$4,301+3.3%
2022$4,164+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 17975, Page 1299Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 3554, Page 186