Skip to content

1016 Montauk DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$909,475
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block471
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-3AG/ 3658
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,661
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
36%
Improvement Value:$416,100
64%
Total Assessment$650,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,474+9.5%
2024$15,047+6.6%
2023$14,117+3.4%
2022$13,658+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$909,475
Sq Ft3,661DeedBook 19515, Page 748Recorded10/19/2023

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 13110, Page 268

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 4677, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1987