Skip to content

980 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block477
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-F-1BG 1632
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,632
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
70%
Improvement Value:$93,300
30%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689+7.2%
2024$7,172+6.7%
2023$6,721+3.4%
2022$6,498+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972