Skip to content

970 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block477
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-O-2A 2390
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,390
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
51%
Improvement Value:$211,500
49%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,934+7.0%
2024$10,222+6.5%
2023$9,601+3.3%
2022$9,295+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 4322, Page 603