Skip to content

1202 Ariel DriveForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block481
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 1896
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,400
44%
Improvement Value:$200,700
56%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150+7.0%
2024$8,554+6.5%
2023$8,034+3.3%
2022$7,778+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,896DeedBook 17578, Page 767Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 11796, Page 1080

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5646, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4952, Page 915