Skip to content

1206 Ariel DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block481
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F 1848
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
37%
Improvement Value:$273,300
63%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,056+7.0%
2024$10,336+6.5%
2023$9,708+24.8%
2022$7,776+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 18122, Page 1902Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 16412, Page 894Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 13603, Page 824

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5484, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 4076, Page 511