Skip to content

299 Riviera DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block487
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1702
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,702
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
34%
Improvement Value:$166,000
66%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373+9.4%
2024$5,825+6.5%
2023$5,471+3.3%
2022$5,297+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500
Sq Ft1,702DeedBook 18776, Page 1907Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14721, Page 1317

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5685, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1972