Skip to content

407 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block487
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-O 1528
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,541
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
45%
Improvement Value:$102,100
55%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,690+7.0%
2024$4,385+6.5%
2023$4,118+3.3%
2022$3,987+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,541DeedBook 19997, Page 371Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,528DeedBook 19884, Page 1096Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$197,600

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 16047, Page 1Recorded4/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1971