Skip to content

506 Teakwood DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 28, 1992

Property Information

Block637
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page38.1

Building Details

Building Class16
Description2SF-2 2276
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
43%
Improvement Value:$131,200
57%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+7.0%
2024$5,453+6.5%
2023$5,122+3.3%
2022$4,959+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5002, Page 107

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4533, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1973