Skip to content

505 Buttonwood DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Dec 17, 1985

Property Information

Block637
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page38.1

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 2012
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,012
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
40%
Improvement Value:$146,500
60%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,196+7.0%
2024$5,792+6.5%
2023$5,440+3.3%
2022$5,267+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4379, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1973