Skip to content

507 Teakwood DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1974

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block638
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page38.1

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 2552
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
37%
Improvement Value:$172,700
63%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,936+7.0%
2024$6,484+6.5%
2023$6,090+3.3%
2022$5,896+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft2,552DeedBook 17561, Page 1290Recorded8/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1974