Skip to content

730 Oak RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1983

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jan 23, 1996

Property Information

Block740
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1603
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,603
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
38%
Improvement Value:$124,900
62%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,116+7.0%
2024$4,783+6.5%
2023$4,492+3.3%
2022$4,349+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5337, Page 627

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5005, Page 374

Property Sale

SaleMulti
$44,950
DeedBook 4163, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1983