Skip to content

27 Hemlock DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block742
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1443
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,075
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
41%
Improvement Value:$120,000
59%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,119+7.0%
2024$4,785+6.5%
2023$4,495+3.3%
2022$4,351+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 16088, Page 1428Recorded5/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$283,500
DeedBook 13172, Page 1168

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 12606, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 1970