Skip to content

778 Briar RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Mar 16, 1985

Property Information

Block745
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1AG 2268
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
33%
Improvement Value:$155,800
67%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+7.0%
2024$5,539+6.5%
2023$5,202+3.3%
2022$5,036+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4337, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1972