Skip to content

99 North Point CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block745
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1354
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
39%
Improvement Value:$133,800
61%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+7.0%
2024$5,160+6.5%
2023$4,846+3.3%
2022$4,691+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,354DeedBook 17917, Page 459Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 14052, Page 571

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 11656, Page 1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4559, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1972