Skip to content

213 Lawrence DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block766
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 1836
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
34%
Improvement Value:$161,000
66%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+7.0%
2024$5,780+6.5%
2023$5,429+3.3%
2022$5,256+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 12902, Page 99

Property Sale

Sale
$164,840
DeedBook 10668, Page 1704

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3968, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1975