Skip to content

315 Walnut DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1983

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block777
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1128
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,128
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
45%
Improvement Value:$92,500
55%
Total Assessment$169,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,295+7.0%
2024$4,015+6.5%
2023$3,771+3.3%
2022$3,651+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 14682, Page 881

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 13144, Page 1698

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 5208, Page 615

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5018, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1983