Skip to content

312 Chestnut DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2004

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block777
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2321
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,321
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
25%
Improvement Value:$228,400
75%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+7.0%
2024$7,235+6.5%
2023$6,795+3.3%
2022$6,578+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,321DeedBook 17588, Page 405Recorded8/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 15505, Page 609

Property Sale

SaleMulti
$329,000
DeedBook 12304, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 11327, Page 1962