Skip to content

814 Bowsprit PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block810
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,454
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$140,700
47%
Total Assessment$300,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,620+10.9%
2024$6,872+6.5%
2023$6,455+3.3%
2022$6,249+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,454DeedBook 19218, Page 1480Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 16462, Page 967Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15283, Page 753

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 12144, Page 845

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5574, Page 813

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4448, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1986