Skip to content

810 Bowsprit PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1970

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 25, 2018

Property Information

Block810
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1820
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,891
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
57%
Improvement Value:$169,100
43%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,986+7.0%
2024$9,336+6.6%
2023$8,758+3.3%
2022$8,478-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,891DeedBook 17070, Page 1136Recorded4/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 15042, Page 1880

Property Sale

SaleMulti
$532,000
DeedBook 12184, Page 428

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 5756, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5618, Page 521

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4672, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1970