Skip to content

800 No Main StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jun 13, 2008

Property Information

Block852
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class43
DescriptionF25
Dwellings4
ZoningC150
Sq Footage1,050
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,300
75%
Improvement Value:$81,700
25%
Total Assessment$324,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,210+7.0%
2024$7,676+6.5%
2023$7,209+3.3%
2022$6,979+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 14049, Page 1402

Property Built

Built

Year Built: 1915