Skip to content

509 Ash RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1983

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block895
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1575
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,575
Acreage413.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
38%
Improvement Value:$166,000
62%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,816+22.9%
2024$5,548+6.5%
2023$5,211+3.3%
2022$5,045+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,575DeedBook 19611, Page 1049Recorded2/21/2024

Property Sale

SaleMulti
$247,000
DeedBook 14983, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$55,900
DeedBook 4267, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1983