Skip to content

719 Sinclair AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block915
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1270
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,270
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
47%
Improvement Value:$92,400
53%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+7.0%
2024$4,132+6.5%
2023$3,880+3.3%
2022$3,757+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5279, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4465, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1978